Street Power Football – prorazí česká hra ve světě? | Recenze

Street Power Football – prorazí česká hra ve světě?

V brněnských studiích vznikla tato hra, která chce uspět s arkádově laděným pouličním fotbalem.

Vyvíjet sportovní hru není vůbec žádná sranda. Můžete se vydat realistickou cestu, kdy vám nejsou odpuštěny žádné detaily, nebo tou arkádovou, to pro změnu dává zabrat vymyslet koncept a prvky zábavnosti. Na poli fotbalových titulů jasně dominuje FIFA, do které se navíc – možná trochu k nelibosti tvůrců dnes recenzované hry – vrátil loni právě pouliční fotbal v režimu VOLTA. Jak se podařilo zpracovat nápady brněného studia Gamajun Games a dokážou se Street Power Football prorazit ve světě?

Staňte se králem

Hlavní jádro hratelnosti tvoří režim Become King, který je tradiční kampaní s jednotlivými úkoly a cíli. Postupně v něm okusíte všechny herní režimy, naučíte se ovládání a pravidla. Relativně trvalo, než jsem do všeho proniknul a možná by si hra zasloužila přímočařejší tutoriál. Občas musíte počítat i s tím, že se ztratíte v herním menu, které by nemuselo být až tak cool a dal bych přednost přehlednosti. Pro mě nepochopitelně plné textu a tipů k hraní jsou i nahrávací obrazovky, naštěstí krátké, ale i kvůli tomu moc informací stihnout nepřečtete. A to je hra kompletně v češtině, za což jí rozhodně patří dík a umocňuje to alespoň vlastenecký pocit. Příběhem provádí francouzský šampion freestyle fotbalu Séan Garnier, pro mě osoba naprosto neznámá, i když to bude asi jen můj osobní problém spočívající v neznalosti streetového prostředí. Záběry a vstupy Séana jsou vloženy coby cutscény přímo do kreslené herní grafiky. Jeho přítomnost mě spíš otravovala a krkolomná angličtina rozhodně nebyla nic příjemného na poslech.

Kromě této ucelené kampaně lze veškeré herní módy hrát i samostatně, ale k tomu jsem postrádal jakoukoli motivaci. Nejsou zde žádné prvky, v rámci kterých byste něco získávali, budovali či byli jinak odměňováni. Měli bychom si také detailněji rozebrat některé módy. Řekněme klasickou fotbalovou hratelnost přináší Street Power, který je prostě běžným fotbalem, kdy si to v pouličním prostředí rozdáte 1na1, 2na2 či 3na3. Ve snaze o arkádové pojetí jsou tu určité prvky navíc, ale přesto na mě většinu času hra působila spíše jako klasický fotbal v trochu jiném prostředí a né tak úplně dokonale fungující. Jak si řekneme ještě v další části recenze, dopad na hratelnost má do velké míry technické zpracování. Navíc arkádově Street Power Football spíše jen vypadá a nemá to moc vliv na samotná pravidla. Oživovat jinak vcelku obyčejnou hru mají speciální power-upy, pro jejich aktivaci musíte naplnit ukazatel v rohu obrazovky pomocí střel, přihrávek či triků. Výsledný efekt power-upů se mi ale zdá zanedbatelný a rozhodně tento prvek nevytváří nijak zábavný či svěží fotbalový mix.

Zajímavost

Českou stopu zde vývojáři zanechali i z hlediska hudebního doprovodu. Pod většinou skladeb je podepsaný snad nejznámější tuzemský DJ hip-hopové scény DJ Wich.

Mezi další módy patří třeba Freestyle, v něm musíte dělat triky mačkáním tlačítek ve správném pořadí. Na pozadí si zvolíte konkrétní hudbu a cílem bylo asi nabídnout rytmický fotbalový zážitek, já jsem s tím spíše dlouho neúspěšně bojoval a celkově nic, co bych si pustil jen tak zvlášť nad rámec „povinnosti“ v Become King módu. Panna režim je zase hrou 1na1 v kleci, tady bych pro změnu vytknul fakt, že vás hra neposlouchá z hlediska ovládání. Takže místo pocitu uspokojení spíše naštvání a dojem, že vše závisí především na náhodě. Nechci zacházet do popisných detailů jednotlivých režimů a pouze kritizovat, takže celou kapitolu uzavřeme tím, že nabídka herních módů je rozhodně bohatá, ovšem žádný z nich nevyniká převratnou originalitou ani chytlavou hratelností.

Kreslený fotbal

Vizuální styl laděný do ryze kresleného ducha je oblíbený takřka ve všech nezávislých hrách, čeští vývojáři jsou v tomto ohledu naprostými experty. Zatímco jak jsme tento aspekt v případě nedávno recenzovaného Creaks vyzdvihovali do nebes, tady budeme spíš kritizovat. Kreslené lokace jsou ještě docela v pořádku, ale trošku jiným stylem zpracované postavy hráčů a jejich černé obtažení mi k fotbalu moc nesedí. Ten asi hlavní problém grafické stránky se projevuje v pohybu a animacích. Ostatně v tomto ohledu i FIFA má stále značné rezervy, a to se na ní pracuje tolik let, v obrovských týmech a s plnou pokladnou EA v zádech. Zážitku z hraní každopádně grafická stránka nic nepřidala, spíše naopak. Do velké míry je s tím spojené i ovládání, které se mi zdálo trošku krkolomné, fotbalista úplně dokonale neposlouchá a častokrát jsem měl pocit, že nemám hru vůbec pod kontrolou a mnohé situace (především souboje dvou protihráčů) jsou jen věcí náhody.

Pro mě bohužel naprosto nesmyslným faktorem Street Power Football je cena stanovená na 1 279 Kč. Když vezmu v úvahu, že v době psaní recenze se na PS Store prodává loňská FIFA v akci za 126 Kč, asi není třeba zmiňovat vítěze. Minimálně cenou se tak tvůrci staví do AAA kategorie, kam hra určitě nepatří. Pokud vám není fotbal a streetové prostředí cizí, dokážete se zde na pár desítek minut zabavit, ale pak už zjistíte, že se všechno jen dokola opakuje. Některé herní módy jsou navíc vysloveně nudné.

Hodnocení redakce

Koncept

Prostředí pouličního fotbalu zpracované do arkádové grafiky, které nabízí relativně širokou plejádu různých herních módů.

Grafika

Kreslené lokace vypadají hezky a jsou rozmanité, ovšem pohyby hráčů nedopadly dobře. Navíc každý vypadá, jako kdyby měl vyhřezlou ploténku.

Příběh

Všechno je hodně cool, hodně streetové a atmosféra prostředí na vás dolehne, přestože příběh, v němž se chcete stát králem ulic, není ničím převratný.

Hratelnost

Největším problémem je kombinace arkádového pojetí po vizuální stránce, která však není doplněna zajímavými a arkádovými prvky hratelnosti.

Audio

Z hlediska soundtracku hodně záleží na vkusu, v zásadě hudba ladí ke streetovému prostředí hry a až na pár hudebních úletů s ní nemám problém.

Ovládání

Základní schéma ovládání není složité, největším problémem je neustálý pocit, že nemáte chování hráčů vůbec pod kontrolou.

Délka

Kromě kampaně není moc velká motivace ke hraní nad rámec příběhu. Trvanlivost oproti jiným sportovním titulům krátká, mimo jiné kvůli nedotaženému multiplayeru či kooperaci.

Plusy a mínusy

  • Streetová atmosféra
  • Čeština
  • Hezké lokace a prostředí
  • Soundtrack (až na pár výjimek)
  • Jednotvárnost
  • Hratelnost se nikam neposouvá a nic vás netáhne kupředu
  • Animace a vizuální zpracování hráčů i jejich ovládání
  • Přemrštěná cena
5/ 10

Závěr

Tento český počin vás dokáže na pár desítek minut zabavit, i když některé herní režimy jsou vcelku nudné. Možná místo papírově bohaté nabídky módů se měli tvůrci zaměřit na to, aby hlavní režim s klasickým pouličním fotbalem vypilovali do zábavnější formy. Nápad na arkádový fotbal nebyl špatný, ale jeho realizace nepřináší mix, který by vás dokázal pohltit a bavit.

  • Streetový fotbal

Komentáře (0)

Pro komentování musíte být přihlášeni.
Přihlaste se
Komentovat, lajkovat příspěvky a další mohou pouze přihlášení uživatelé.