Serious Sam: Collection | Recenze

Serious Sam: Collection

Po nedávném vydání čtvrtého dílu jsme se na podzim dočkali vylepšené kolekce prvních tří dílů. Jak dopadla tato kolekce?

V srpnu letošního roku jsme se po devítileté odmlce dočkali čtvrtého pokračování videoherní série Serious Sam, které si pro nás připravili vývojáři ze studia Croteam. Aby nám však připomněli základy této ságy, rozhodli se vydat i kolekci všech tří předchozích dílů, a to včetně veškerého dodatečného obsahu, který do těchto her vyšel. Jenom pro úplnost doplním, že se jedná o hry Serious Sam HD: The First Encounter, Serious Sam HD: The Second Encounter a Serious Sam 3: BFE.

Hlavním hrdinou Serious Sam série je Sam „Serious“ Stone, který bojuje proti hlavnímu antagonistovi Mentalovi. Ten se snaží ovládnout celou planetu Zemi, k čemuž mu dopomáhá jeho obrovská armáda mimozemských nestvůr, kterou Sam skrze zhruba 20hodinovou jízdu válcuje rozsáhlým arzenálem zbraní.

Na začátku každé hry začínáte pouze s pistolkou, kterou například ve třetím díle je Desert Eagle. Jeho palebná síle je samozřejmě velmi limitovaná, nicméně už během prvních pár minut se dopracujete například k brokovnici a zhruba kolem půlky hry už budete vlastnit svoji vlastní menší zbrojnici, ze které si budete moci vybrat z celé řady zbraní dle vašeho výběru a preferencí.

Serious Sam Collection - Launch Trailer | PS4

První díl nás zavede do starověkého Egypta, ve kterém se poprvé utkáme s mimozemskými nepřáteli. V díle druhém se podíváme do několika různých lokací, mezi kterými budeme během nějakých deseti hodin příběhu cestovat. Samotnému příběhu druhého dílu dává větší hloubku cestování časem, díky kterému se podíváme do různých časových rovin, čímž se dozvíme spoustu informací o příběhu celé této ságy. Serious Sam 3: BFE nás pak zavede znovu do Egypta, kde se podíváme na události, které předcházely prvnímu dílu.

Co se týče samotného gameplaye, tak ten se za ty roky téměř vůbec nezměnil. A to je setsakra dobře, protože se stále jedná o tu samou velmi rychlou, a hlavně zábavnou akci, ve které na vás co minutu nabíhávají desítky nepřátel, kteří přímo žadoní o jednu mezi oči. Čím lepší zbraně máte, tím víc nepřátel se na vás vrhne, což časem může dělat velké problémy, a to zejména nováčkům, kteří do této doby zůstali touto videoherní sérií nepolíbeni. Pokud si už na začátku nastavíte jednu z těch vyšších obtížností, velkou výzvu dokáže hra přinést i pro zkušené matadory, kteří po zdolání hordy nepřátel a bosse ucítí stejnou satisfakci jako fanoušci prvního Dark Souls po zabití Artoriase.

Největším tahákem této hry jsou pak určitě vtípky hlavního protagonisty, díky kterým se z na první pohled vážně vypadající hry stane zábavná střílečka, kterou po několika desítkách minut přestanete brát jakkoli vážně. Tím nejmenším tahákem je pak grafické zpracování, které je na velmi slabé úrovni, což na prvotním nadšení lehce ubírá. První dva díly sice jsou HD remastery, při pohledu na textury to však ale sotva poznáte a budete si říkat, zda se opravdu jedná o remastery. Co se tedy grafického zpracování týče, rozhodně si tvůrci mohli dát se hrou větší práci, aby vypadalo trochu lépe. Musím ale pochválit přítomnost dvou módů zobrazení, kdy ten první nabízí bohatší detaily v 30FPS, kdežto ten druhý sice ubere na grafice, ale na druhou stranu běží v 60FPS, což je u takto rychlé FPS akce opravdu příjemné.

Dále musím vytknout absenci jakýchkoli inovací v rámci všech her. První a druhý díl si tedy budete muset protrpět bez možnosti míření, která je představena až v díle třetím. Další kritiku bych uvrhl na nemožnost střílení při běhání, protože v tak rychlé a bláznivé akci by se rozhodně hodila. Samozřejmě někdo může podotknout, že se tvůrci snažili všem dílům zachovat autentičnost, nicméně je rok 2020 a nějaká ta inovace nebo změna v herních mechanismech by určitě neuškodila.

Všechny Serious Sam hry v této kolekci je možné hrát jak solo, tak i v kooperaci nebo ve splitscreenu s vašimi přáteli. I když všechny hry jsou zábavné i v solo režimu, já osobně bych doporučil si je zahrát s kamarádem, protože tím si výši zábavy jen umocníte. V kooperaci si pak můžete zahrát nejen Survival režim, ale také samotnou kampaň a pokud byste měli chuť, tak i nějaký ten Deathmatch v multiplayeru.

Kolekce prvních třech Serious Sam dílů dorazila ve slušné kondici a nabízí i po letech solidní gameplay, bláznivou akci, a hlavně parádní humor hlavního hrdiny, který ze hry dělá tak trochu neortodoxní střílečku. Mohu ji tedy doporučit nejen fanouškům původních her, ale také úplným nováčkům, kteří ještě neměli tu čest si je zahrát. Co ale musím vytknout, je jakákoli absence inovací, které by minimálně prvním dvěma dílům vůbec neuškodily, a hlavně grafické zpracování, které dnes už opravdu dobře nevypadá.

Hodnocení redakce

Plusy a mínusy

  • Kolekce nabitá obsahem
  • Stále skvělý gameplay
  • Mód s 60FPS
  • Grafické zpracování
  • Žádné inovace
7/ 10

Závěr

Serious Sam Collection nabízí hodně muziky za málo peněz. Dokáže zaujmout svým vtipem a stále stejně skvělou hratelností, nicméně celá kolekce by si zasloužila větší péči od vývojářů, kteří si nedali moc práce s jejím grafickým zpracováním a nepřidali žádné novinky, které by dokázaly hry trochu osvěžit.

Komentáře (0)

Pro komentování musíte být přihlášeni.
Přihlaste se
Komentovat, lajkovat příspěvky a další mohou pouze přihlášení uživatelé.