Sackboy: A Big Adventure – recenze PS4 a PS5 verze | Recenze

Sackboy: A Big Adventure – recenze PS4 a PS5 verze

Hadrový panák Sackboy se stal symbolem a maskotem PlayStation. Jak si poradil v roli launch titulu nové generace v dobrodružství za záchranou Nápadosvěta?

LittleBigPlanet vzniklo jako vcelku nenápadná hra s hlavním sloganem „hrát, vytvářet, sdílet“, na svoji dobu né tak běžné a rozšířené činnosti. Osobně ve mně zanechaly dojem především verze hry pro přenosnou konzoli Sony PSP. V rámci uvedení nové generace PlayStation 5 přichází dnes již ikonický hadrový panák Sackboy ve své vlastní hře, která se však od původní série značně odklonila. Ze sloganu zůstalo zachováno pouze slovíčko „hrát“, takže se nám dostala na zrecenzování vcelku tradiční a klasická skákačka. Tento žánr zažívá v poslední době obrození a novinky tohoto žánru slaví úspěch a líbí se. Zmiňme nedávno vydané a recenzované New Super Lucky’s Tale či čtvrté pokračování Crash Bandicoot s podtitulem It’s About Time. Jak do této skládačky zapadá nový Sackboy, který jsme otestovali jak na PlayStation 4, tak v jeho samotné verzi pro PlayStation 5?

Vývoj nového dílu dostalo na starost studio Sumo Digital, i když odkazy a inspiraci původním LittleBigPlanet zde vidíte na každém kroku. Verze pro obě generací konzolí vypadají nádherně, na PS5 je všechno o stupínek ostřejší, hezčí, plynulejší a jak slýcháme v souvislosti s next-genem takřka pořád, nahrávací obrazovky jen rychle probliknou. Sympatický styl hadráčka Sackboye snad ani nemusím vyzdvihovat a celé putování za záchranu světa představuje strhující podívanou. Hodně propracované jsou i příběhové cutscény, jejichž porozumění pomůžou české titulky.

V jednotlivých úrovních směřujících za zničením hlavního nepřátele Vexe na vás čeká celá řada výzev. Bravurní práci tvůrci odvedli v designu levelů, zpočátku mají hezky vzrůstající obtížnost a počítejte s tím, že posléze vám občas dají zabrat. Ve srovnání se všemi žánrově podobnými tituly vyniká, díky práci návrhářů úrovní, Sackboy hlavně v jedné věci: do hry každý pronikne velmi rychle, budete slavit první úspěchy a pobaví se u ní všechny generace hráčů. Ale abyste všechno splnili na maximum a ovládli celý Nápadosvět, je to pořádná výzva. Ideálně se tak skloubila obtížnost, jejímž výsledkem se stala hra pro každého. Úkoly a náplň levelů hodnotím jako dostatečně rozmanitou, díky čemuž se vám Sackboy neokouká a stále překvapuje. Pokud se na celý herní zážitek podívám zpětně, vlastně zde není nic nového či převratného, ale i tak vás to přirozeně žene dál a dál.

Tip

Skvělým vánočním dárkem může být Special Edition, která v balení obsahuje také plyšového Sackboye. Balení připomínající sběratelské edice musí potěšit každého fanouška PlayStation a prodává se za cenu 2 599 Kč.

Osobně mám trochu obavu, že u šťastných majitelů PlayStation 5 v době uvedení konzole na trh Sackboy zapadne. Jednak tu máme mini-skákačku Astro's Playroom, která je zdarma předinstalovaná na každé nové konzoli. Navíc pro většinu hráčů bude lákavé vyzkoušet next-gen v trošku více akčním duchu – Spider-Man: Miles Morales, Demon’s Souls, Assassin's Creed: Valhalla… Vedle nich hadrový Sackboy nemusí působit tak sexy, což je škoda, protože i jeho technické zpracování působí na PlayStastion 5 krásně a herně nabízí skvělou zábavu na dlouhé hodiny. Prožitek výrazně umocní hraní ve více lidech, k čemuž je Sackboy jako stvořený a v rámci jedné konzole umožňuje kooperaci až ve čtyřech. Na úplný závěr si musím postesknout nad chybějícím online multiplayerem, jehož podporu přislíbili tvůrci na příští rok. Tak nějak ale nemám rád, když ve vydaném titulu chybí zásadní funkce a ti, kdo si hru po vydání koupí za plnou cenu, na ně mají teprve čekat.

Hodnocení redakce

Koncept

Tradiční 3D skákačka, ve které si užijete souboje, sbírání i řešení puzzle hříček.

Grafika

Sackboy si zachovává původní styl a nádech z LittleBigPlanet. Na obou generacích konzolí vypadá moc hezky. Čistý design s kvalitními texturami a neuvěřitelnou mírou detailů prostředí.

Příběh

V roli hadráka se vydáváte do Nápadosvěta bojovat proti Vexovi, který unáší Sackboyovy přátele. Pohádkově laděný příběh dokáže zaujmout, za což vděčíme především zajímavým postavám a vtipnému nádechu celé hry.

Hratelnost

Po herní stránce bylo naprosto splněno moje očekávání. Sackboy není ve své podstatě ničím převratný, ale celý mix tvůrci perfektně a uceleně poskládali dohromady.

Audio

Silným aspektem se stal také zvukový doprovod čítající i licencované známé songy.

Ovládání

Ovládání je naprosto intuitivní a jednoduché, zvládnou ho bez problémů i mladší či méně zkušení hráči. PS5 verze díky haptické odezvě ovladače umocňuje zážitek. Na druhou stranu adaptativní páčky jsou lehce nevyužité a Astro’s Playroom rozhodně demonstruje využití lépe.

Délka

Hlavní kampaň vystačí zhruba na 10 hodin, i když je to hodně individuální a pokud budete chtít všechny levely splnit na 100%, přidejte si mnohem více. Nicméně nekonečnost hraní jako v případě LittleBigPlanet zde kvůli absenci editoru neočekávejte.

Plusy a mínusy

  • Mnoho obsahu, krásně nadesignované úrovně
  • Snadné do hry proniknout, výzva ji ovládnout
  • Nádherné audiovizuální zpracování
  • Ideální titul pro hraní v kooperaci
  • Chybějící kreativní část známá z LittleBigPlanet
  • Hezký a ucelený balíček, ve své podstatě bez výraznějších inovací
  • Prozatím chybějící online multiplayer
8/ 10

Závěr

Sackboy: A Big Adventure dokázalo vyplnit prostor a zajistit ucelenou i žánrově rozmanitou nabídku launch titulů PlayStation 5. Prakticky všechny nápady a prvky dobře známe z jiných her, nicméně zde jsou poskládané do velmi zábavného a obsahově bohatého balíčku. Navíc hru si dokáže užít celá rodina, a tak by hadráček Sackboy neměl chybět ve vaší sbírce.

Komentáře (0)

Pro komentování musíte být přihlášeni.
Přihlaste se
Komentovat, lajkovat příspěvky a další mohou pouze přihlášení uživatelé.