Road to Guangdong – čínský roadtrip | Recenze

Road to Guangdong – čínský roadtrip

Vyrážíme na cesty, abychom projeli zemi křížem krážem.

Když se řekne slovo roadtrip, každému se může vybavit něco jiného. Já si představím prosluněné americké silnice, partu veselých přátel v nějakém bouráku… Klasické téma mnohých amerických filmů. Tato nová hra je trošku jiná… Ona je totiž čínská, jak napovídá název provincie z jižní Číny v jejím názvu. To samo o sobě vysvětluje mnohé, každopádně než si řekneme o jednotlivých herních aspektech, předesílám, že takto podivnou a zvláštní hru jsem opravdu dlouho nehrál.

Sunny, její teta Guu Ma a hlavně Sandy

Hlavní hrdinkou se stává Sunny, v jejíž kůži hrajete. A takřka stále po ruce je vám i tetička Guu Maa, která dostává svému jménu – alespoň pro nás v češtině – protože mnohdy má opravdu hlavu trošku vygumovanou, trošku má tendence neustále opakovat ty samé věci a občas je chytrá jak rádio. Nebuďme ale na tetičku hned tak zlí, myslí to dobře, pomáhá totiž Sunny v těžké životní situaci, protože přišla o rodiče a po nich musí přebrat restauraci. Chybí vám stále prvky roadtripu? Nebojte, užijete si jich tady dostatek, protože musíme projet skoro celou Čínu a navštívit bohaté příbuzenstvo, od něhož potřebujeme získat podporu a recepty do naší restaurace.

Jak píšu už v nadpisu předchozího odstavce, možná nejdůležitější roli zde má Sandy. Není to třetí holka do party, nýbrž takhle se jmenuje naše milované rodinné auto, jímž se vydáváme na cestu hned poté, co ho v místním servisu dáme trochu do kupy. Co vám budu povídat – Sandy je pořádný vrak. Do horšího vehiklu bychom mohli jen těžko sednout, ale je to vzpomínka na otce, a proto nám přeci vůbec nedělá problém v tomhle rozpadajícím se krámu objet půlku Číny. Tím se dostávám k důležitému hernímu aspektu, musíte řešit a spravovat všechno co se týká této plechovky na kolech. Naštěstí je Sunny šikulka a nedělá ji problém otevřít kapotu a třeba i na cestách si dolít olej, vyměnit nějaký ten filtr a na složitější opravy jsou při cestě garáže.

Tak trochu jiná adventura

Že se vám po úvodní části recenze zdá Road to Guangdong divné a trošku zmatené? Ano, přesně takové je, a to zdaleka nekončíme. Nebudu vám prozrazovat nějaké velké spoilery, ale pro představu lehce nastíním úvodní chvilky a kam směřoval můj první trip. Rozhodl jsem se vyrazit do Shenzhenu navštívit velkou sestru. Po strastiplné a relativně dlouhé cestě (o jízdním modelu za chvíli), jsme konečně dorazili na farmu. A to už jsme u ryze adventurních prvků a dílčích příběhů potažmo puzzle hříček. Sestra zrovna měla plno práce na své farmě, tak proč jít nepomoct s hlídáním malé dcerky a nepřipravit něco k snědku. Volba byla jasná a co lepšího na pánev s rýží, než kuře běhající po dvoře? Abych to zkrátil, ještě jsem se chvíli v kůži Sunny dohadoval s neteří, protože zrovna vybrané kuře bylo jejím oblíbeným mazlíčkem, tak jsme ho nakonec zachránili (=ukryli v kuchyni) a čapnuli jiné. Shrnu to: návštěva nedopadla nejlépe, tak jsme radši s Guu Ma nasedli do Sandy a vypravili se na cesty. O detailech další návštěvy, která byla tematicky úplně jiná, ale podobně praštěná, už se raději více nebudu rozepisovat.

Road to Guangdong - Launch Trailer | PS4

Celá hra je taková hodně čínská a kromě těchto dílčích příběhů a adventurních dialogů je to především o ježdění. Čína není zrovna malá, města jsou vzdálená a vy jedete a jedete. A pořád jedete. Okolo vás vidíte elektrické vedení, čoudící komíny jak kdyby tu stálo tisíc Temelínů a pořád jedete… Kromě toho jak už jsme zmínil řešíte neustálé technické obtíže auta. Mimochodem ten vrak – ehm Sandy - žere jako protržený, a tak každou chvíli stavíte a z kanystru dolíváte benzín. A pak zase jedete. Mapu nepotřebujete, protože cíl si jednou zvolíte pak opravdu jen jedete, stále za nosem. Zapomeňte na zběsilou rychlost ve stylu Gran Turismo, Sandy nemůže spěchat a jakmile na to trošku víc šlápnete, problémy všeho druhu se začnou objevovat ještě dříve. Cestu vám „zpříjemňuje“ alespoň tetička a její chytré rady a opakující se hlášky, jak jsem zmiňoval už na začátku článku. Alespoň autorádio funguje bez problémů a linou se z něho tradiční čínské tóny. Nuda? Ano, trošku, ale on celý ten prazvláštní, hodně exotický a navíc kulturně odlišný zážitek je svým způsobem i zajímavý a chytlavý. Což se mi zdá zpětně skoro až neuvěřitelné. Road to Guangdong je prostě Made in China a nějaké skryté kouzlo v sobě přeci jen má.

Hodnocení redakce

Plusy a mínusy

  • Originální a vtipný nápad
  • Když do celého mixu proniknete, má své kouzlo
  • Možnost nasát čínskou kulturu, myšlení a styl
  • Vtipné situace, dialogy a překvapivé příběhy
  • Hodně, ale opravdu hodně jednoduchá grafika i na poměry indie scény
  • Řízení auta a jeho spravování by mohlo být propracovanější
  • Věřím, že někdo po pár minutách hru vypne a už nikdy nepustí
  • Plné textových dialogů a dlouhých konverzací
6/ 10

Závěr

Nejprve jsem byl až zmatený a nevěřícně jsem na hru koukal, jestli to tvůrci mysleli opravdu vážně. Po grafické stránce by Road to Guangdong strčila do kapsy kdejaká stará flash hra, řízení je tak obyčejné a nudné, až vás možná bude bavit a příběhové situace doslova postavené na hlavu. Možná v tom všem tkví celé kouzlo… Kdo nezažil, nepochopí.

  • Čínské prostředí
  • Originální námět

Komentáře (0)

Pro komentování musíte být přihlášeni.
Přihlaste se
Komentovat, lajkovat příspěvky a další mohou pouze přihlášení uživatelé.