Port Royale 4 – napněte plachty | Recenze

Port Royale 4 – napněte plachty

Vydejte se s námi v dnešní recenzi obchodovat, budovat a bojovat na moři v Karibiku.

Kořeny série Port Royale sahají do hluboké herní historie a poslední třetí díl vyšel před dlouhými 18 lety. Vývojáři ze studia Gaming Mind se rozhodli společně s vydavatelem Kalypso Media ještě v závěru současné generace konzolí přinést tuto herní značku i sem. Minulý díl totiž vyšel ještě v dobách PlayStation 3. Hned v úvodu recenze musím podotknout, že na základním herním konceptu se toho za dvě desetiletí příliš nezměnilo. Určitě dobrá zpráva pro fanoušky, ale dokáže tento koncept zaujmout i dnešní hráče?

Port Royale 4 nás zavádí do krásného karibského prostředí, i když třeba se sérií Tropico od stejného vydavatele má pramálo společného. Žánrově jsme sice také ve strategii odehrávající se v reálném čase, ale klasické budování zde jde stranou na úkor managementu a obchodování. Ještě než se pustíte do vlastního dobývání karibských kolonií v kampani, určitě byste měli absolvovat sérii tutoriálů. Ta sama o sobě není vůbec krátká a jde o takové řekl bych první nutné zlo, abyste pronikli do principů hratelnosti i ovládání. Právě z hlediska práce s DualShock ovladačem jsem nebyl úplně spokojený. I po delším odehraném čase jsem relativně často bloudil ve snaze nalézt potřebnou tabulku. Zatímco zmíněné Tropico se mi zdálo hodně intuitivní, zde bych si dokázal představit lepší vyladění.

Port Royale 4 - Release Trailer (US)

Přestože občas budete ze všech těch tabulek, nabídek a přehledů lehce zmateni, ve své podstatě není hra komplikovaná. Brzy totiž poznáte, že zde všechno stojí na jednoduchém principu základů každé ekonomiky – nabídce a poptávce. Takže na jednom místě musíte (pokud možno levně) nakoupit přebytkové zboží, abyste ho jinde, kde chybí a je tudíž velká poptávka, draze prodali. Díky tomuto konceptu propojujete jednotlivá města a ostrovy napříč Karibikem a vytváříte tím vlastně fungující ekonomiku. Když všechno optimálně nastavíte a automatizujete vytvořením obchodních tras, tak celá oblast začne vzkvétat, města se rozrůstají a otevírají se vám stále nové možnosti, ze kterých profitujete i vy.

Jak jsem již zmínil, základní koncept opravdu složitý není a vychází z předchůdců série. Tvůrci však přesto vymysleli řadu nových prvků, které to všechno dělají trošku odlišné. Hráč se zde stává obchodníkem, ale v první řadě hlavně námořníkem. Tudíž většinu času budete trávit právě na oddálené velké mapě. Navíc při plánování tras svých lodí musíte brát v úvahu i základní aspekty, jež jsou právě pro námořníky důležité a stěžují či ulehčují jim práci. Na mysli mám v první řadě vítr, jehož síla a směr výrazně ovlivňuje rychlost lodí a nemluvě o tom, že průjezd přímo okem tropického tornáda může hodně rychle celý business ukončit a loď skončí coby nový vrak na dně oceánu.

Zajímavost

Celý herní svět má 4500 x 2700km, což představuje zhruba 12 milionů km².

Obchodování představuje hlavní prvek hry, ale nikoli jediný. Lehce sem tvůrci zakomponovali i budovatelskou část, kdy v rámci expanze jednotlivých kolonií stavíte i nové průmyslové budovy, plantáže či skladiště pro uskladnění většího množství zboží. Do určité míry se pak i musíte starat o to, aby byli obyvatelé spokojeni, za což jste odměňováni Slávou a odemykají se vám nové budovy. V některých misích kampaně úplně nezbytná věc i v rámci splnění hlavních úkolů. U nich jsem měl občas problém s (ne)rozmanitostí, ale chápu, že nejde vymýšlet kdovíjaké zázraky. Především vás tak postupně kampaň otestuje ve zvládnutí všech herních aspektů.

Na závěrečnou část recenze jsem si nechal akční okamžiky v Port Royale 4. Námořní souboje jsou pro mnohé největším lákadlem a jde o příjemnou změnu oproti všem jiným hrám. Můj dojem z nich je však lehce rozporuplný. Koncept zní dobře na papíře, prvních pár bitev mě bavilo i v reálu, ale netrvalo dlouho a staly se pro mě spíše nutným zlem, protože jsou zdlouhavé a stereotypní. Hra se v rámci bitvy přepne do odlišného 3D pohledu, herní pole je rozděleno do šestiúhelníků a probíhá v tahovém režimu. Takže takové námořní šachy. V praxi se však mnohdy nekonečně naháníte s ostatními loděmi a celé to postrádá ten správný náboj, spád i dramatičnost skutečných námořních bitev. Dle mého názoru nejslabší část Port Royale 4, na které vidím jedno pozitivum – můžete tyto souboje přeskakovat. Možná si tak i tvůrci byli vědomí toho, že většinu hráčů brzy omrzí a já díky této featurce nemusím odebírat příliš bodů v závěrečném hodnocení jinak zajímavého a kvalitního strategického titulu z karibského prostředí.

Hodnocení redakce

Koncept

Komplexní a do hloubky zpracovaná strategicko-manažerská hra, ve které mají hlavní roli námořní flotily a obchodování všeho druhu.

Grafika

Po vizuální stránce hra vypadá hezky, i když lehce jednolitě a trošku mi chybí větší rozmanitost. Příliš se mi nelíbí uživatelské rozhraní, které je občas nepřehledné a nepůsobí moderně. Kdo by ale od strategie očekával vrcholné grafické podání?

Hratelnost

Společně s komplexností herní náplně musí i hráč rozmýšlet a promýšlet všechno do detailu. Strategičtí nadšenci si přijdou na své.

Audio

Zvukový doprovod se nese v námořním duchu, uším lahodí i doplňkové zvuky umocňující aktuální atmosféru a dění na obrazovce.

Ovládání

Za mě trošku slabší část hry, respektive konzolového portu. Nelze říct, že by se hra ovládala krkolomně, ale chybí mi přirozenost a ladnost.

Délka

Oproti jiným hrám bude trvat relativně dlouho, než proniknete do veškerých principů fungování. Jakmile se všechno naučíte a pochopíte, budete si další hodiny hraní užívat.

Plusy a mínusy

  • Spojení obchodu, budování i soubojů
  • Námořní tematika a prostředí
  • Komplexnost a oživení konceptu série Port Royale
  • Audio doprovod
  • Vydrží vám na dlouho
  • Ovládání místy krkolomné
  • Dlouhé učení, než si hru začnete užívat
  • Námořní bitvy přejdou rychle do stereotypu
7/ 10

Závěr

Tvůrci Port Royale 4 odvedli dobrou práci a určitě nejde o ostudu této značce. Pozitivně hodnotím zachování hlavního konceptu, který byl oživený určitými moderními a komplexnějšími prvky. Některé hráče však může odradit nutnost relativně dlouhého studování a prozkoumávání všech prvků, jakmile se přes to přehoupnete, budete se bavit. Až na námořní bitvy, ty jsem raději přeskakoval.

Komentáře (1)

Pro komentování musíte být přihlášeni.
Alsias
13.11.2020, 05:57:21

Jedničku jsem hrál na notebooku. Byla to skvělá strategie u které jsem strávil hodně času. Až bude za rozumnou cenu asi si tento díl koupím.

Přihlaste se
Komentovat, lajkovat příspěvky a další mohou pouze přihlášení uživatelé.