NHL 21 – sportovní překvapení | Recenze

NHL 21 – sportovní překvapení

EA Vancouver se nehodlá s PlayStation 4 rozloučit s ostudou, ale se ctí.

Nedávno jsme si v recenzi fotbalového FIFA 21 posteskli, protože jsme doufali už letos v příchod větších next-gen změn, když hra vychází kromě PS4 i na PS5. Nicméně v případě NHL 21 je tomu ještě trochu jinak. S tím se totiž na PlayStation 5 nepočítá a bude ho tam možné hrát pouze v této verzi v rámci zpětné kompatibility. Logicky zde nešlo očekávat převratné změny či novinky, ale o to více jsem byl nakonec mile překvapený, protože se tvůrci nebáli razantně šáhnout třeba do módu Be a Pro. Loučí se tedy hokejová série od EA Sports se současnou generací konzolí jako šampión?

Už loňské NHL 20 přineslo hodně inovací a změn, pro mě osobně šlo rozhodně o nejlepší díl, se kterým si vývojáři opravdu dali práci a šlo ho označit za revoluční. To letos úplně dramatické změny nečekejte. Očekával jsem, že se vývojáři věnují naplno dalšímu ročníku, který bude poprvé next-genový. A byl jsem mile překvapen, což nelze prohlašovat u sportovních her moc často. Již v úvodu jsem zmínil Be a Pro režim, u kterého zůstaneme a zhodnotíme si detailněji všechny změny. Beru ho totiž jako hlavní náplň a trávím v něm obvykle nejvíce času. Úplný úvod NHL 21 ale stejně jako loni patří hokejové akademii, jež má za cíl naučit vás přímo na ledě základy ovládání v útočné i obranné fázi a zkusíte si i pár speciálních kliček. Moc hezké a milé „intro“, během něhož se i začátečník dokáže se vším krásně seznámit a navíc to působí přirozeně.

I když se mezi nováčky v NHL neřadím, tréninkovou akademií jsem si prošel, abych mohl posléze začít vytvářet vlastního hráče a tím už se dostáváme k Be a Pro. Možnosti upravitelnosti jsou široké a rozmanité. S tímto vlastním hokejistou se pak vydáváte vstříc draftu NHL, abyste naskočili coby člen týmu a propracovávali se v rámci něho výš a výš. Všechno je koncipované a pojaté moc hezky, vývojáři si s jeho inovací dali dost práce a skvěle jsem si hru v tomto režimu užíval. Vcelku jednoduchou a přímočarou formou si sami volíte cestu a směřování hráče, díky odpovědím během rozhovorů v kariéře, respektive i během krátké konzultace s trenérem přímo při hře. Tyto odpovědi lze dělit do tří skupin – neutrální, které prakticky nemají přímý efekt, týmové a osobní. U těchto odpovědí se vám logicky zvyšuje oblíbenost mezi spoluhráči vs budování vás coby hvězdy NHL. Celý systém takto popisuji trošku zjednodušeně, protože nemá smysl zacházet do velkých detailů, ale v praxi to funguje skvěle a přirozeně, což mnohdy ve sportovních hrách postrádám. Nenuceně tak získáváte nové výzvy ke splnění, hra vás žene stále kupředu a užíváte si svoji pozici.

Zajímavost

Předobjednávkový bonus NHL 21 bylo zdarma retro NHL 94 Rewind, které vyjde 30. října 2020. V digitálním prodeji by mělo být i samostatně. Ovládací prvky i grafika z roku 1994 s aktuálními soupiskami by mohlo být hezkým zavzpomínáním.

V návaznosti na tom, jak se vám během hry daří plnit stanovené cíle i herně zářit, tak se pochopitelně zlepšuje váš um i sláva a důležitost pro tým. Trenér vás staví častěji na led, získané body rozdělujete v rámci stromu dovedností a vlastností svého hráče. Celému de fakto RPG systému nemám osobně co vytknout a pohltil mě, kdy si stále říkáte už jenom jednu hru a vypínám to… Právě Be a Pro a změny v něm se zasloužily o hodnocení, jaké vidíte na závěr této recenze. Změny, byť už né tak výrazné, přišly i v dalších aspektech. NHL 21 na mě působí o něco rychlejším a akčnějším dojmem než kdy dříve. Podobný názor jsme zmiňovali také v recenzi FIFA 21, zde v případě hokeje, který je rychlý sám o sobě, máte opravdu pocit, že akce se podobá třeba Doomovi, pokud bych měl přirovnat v FPS žánru. Celá simulace zde má neuvěřitelný nádech a spád, takže nemáte prakticky ani chvilku na vydechnutí, ale co je dobré – všechno si to skvěle užíváte a bavíte se. Jen se mi při běžném hraní nedařilo příliš využívat složitější a speciální triky, na které musíte mít už opravdu dobrý sklil a dokonale synchronizované ruce s oběma páčkami ovládače. Beru to jako vhodný prvek pro ty největší nadšence a běžní řadoví hráči, do jejichž skupiny se osobně také řadím, všechno zvládnou i bez nich.

Změny a inovace se letos dotkly i Ultimate Team módu. Ten je stále oproti jeho fotbalovému bratříčkovi trošku víc osekaný a není tak komplexní, což neberu na škodu. Nicméně stále platí, že pro mě HUT není nejoblíbenějším prvkem NHL. Nic na tom nezměnila ani novinka HUT Rush, ve které vás teprve čeká ryze arkádová řežba. V režimu 3na3 nebo 5na5 musíte pro výhru dosáhnout požadovaného počtu gólů, namísto běžného časového limitu zápasu. Navíc skórovat to chce pořádně drsně či se speciálními způsoby zakončení, abyste získali co nejvíce bodů. Budiž, pro někoho možná zajímavé zpestření, ale mě to moc nechytlo a já radši klasiku.

NHL 21 Official Gameplay Trailer

Přestože loňská sezóna kvůli pandemii skončila teprve nedávno a nová nezačala, videoherní zpracování to neovlivnilo a NHL 21 přišlo dle původních plánů. Není převratné, ale všechny změny hodnotím pozitivně. V Be a Pro módu dokážete strávit desítky hodin, stejně tak v dalších režimech a hokejovým fanouškům dokáže nahradit absenci skutečných přenosů. A já se nebojím doporučit koupi, protože jde o skvělou sportovní hru. Každopádně očekávání od next-genového NHL 22 mám velké, tak držme palce, aby i EA Vancouver nelehký vývoj v aktuálních podmínkách zvládli.

Hodnocení redakce

Koncept

Letošní ročník vychází z nadmíru podařeného NHL a tentokrát byl přepracovaný pro většinu hráčů stěžejní mód Be a Pro.

Grafika

Po vizuální stránce nedošlo k žádným významným změnám a ani letos nedojde. NHL 21 nebude mít samotnou PS5 verzi, na tu si musíme ještě rok počkat.

Příběh

Příběhová linie spojená s režimem Be a Pro se nesmírně povedla. Za mě nejlepší herní zpracování v rámci sportovních her co se týká vytvoření vlastního hráče a jeho cesty ke hvězdám.

Hratelnost

Široká nabídka herních módů je již standardem, změny letos proběhly ve dvou stěžejních a hodnotím je pozitivně. Z hlediska samotné hratelnosti oceňuji znatelně lepší AI.

Audio

Komentář se u FIFA 21 příliš nepovedl, zde k němu nemám výhrady a nově přibyla také ženská komentátorka. Plusové body má EA i za to, že hra stejně jako v minulých letech obsahuje české texty.

Ovládání

V oblasti možností ovládání nedošlo k výraznějším změnám. Díky inovacím však máte ještě větší a přesnější kontrolu nad tělem hráče i pukem, především pro dělání složitějších a efektnějších kliček a triků.

Délka

Každý si najde svoji oblíbenou část hry, pro mě rozhodně Be a Pro mód, který vám sám o sobě vystačí na desítky hodiny zábavy.

Plusy a mínusy

  • Přepracovaný mód Be a Pro se povedl
  • Chytlavé a návykové
  • Krok kupředu k věrohodnější simulaci
  • Dílčí vylepšení napříč hrou
  • Některé speciální finty a kličky jsou opravdu těžké
  • HUT mód mě stále příliš netáhne
  • Pro některé hráče možná až moc rychlé a akční
8/ 10

Závěr

Přestože nelze o NHL 21 prohlásit, že by šlo o nějaký velký milník v rámci série, přepracování režimu Be a Pro, který beru jako hlavní prvek hry, se povedlo. A pro mě určitě důvod k doporučení koupě. V dalších ohledech jsou inovace a změny spíše kosmetické, což hře nelze vzhledem k poslednímu dílu pro současnou generaci konzolí ani příliš vyčítat.

Komentáře (0)

Pro komentování musíte být přihlášeni.
Přihlaste se
Komentovat, lajkovat příspěvky a další mohou pouze přihlášení uživatelé.