Need for Speed: Hot Pursuit Remaster – návrat policejní klasiky | Recenze

Need for Speed: Hot Pursuit Remaster – návrat policejní klasiky

Remastery si zaslouží ty největší ikony dnes již herní historie. Jak se povedl tento?

Série Need for Speed má za svoji historii dílů, že se to snad ani spočítat nedá. Pokud však nějaký zůstal napevno zakořeněný v mých vzpomínkách, bylo to právě Hot Pursuit. Nyní deset let stará hra, která naplno přinesla pořádné silniční souboje s policií, ale také možnost usednout právě do vozidel s modro-červenými majáky a bojovat za správnou stranu zákona. O remasteru tohoto dílu se už nějakou dobu spekulovalo, EA ho nedávno potvrdilo a takřka obratem vyšel. Jak se ohlédnutí do minulosti povedlo?

Aktuálně nejnovější Need for Speed: Heat se mi líbilo a bavilo mě, i když hodnocení v recenzích získávalo spíše průměrné. Ani tam jsme nebyli ochuzeni o přítomnost policie, arkádový jízdní režim mi skvěle sednul, k tomu graficky slušný a velký otevřený svět… Jak s těmito zkušenostmi působí, když si po deseti letech od vydání pustíte Hot Pursuit, byť ve vizuálně předělané podobě? Musím se přiznat, že první okamžiky nepříliš pozitivně. Schytáte totiž hned velkou ránu času. A několik závodů jsem si na všechno musel zvykat, více než je obvyklé v nových závodních hrách. Remaster totiž byl opravdu uchopený čistě coby vizuální předělávka a všechny herní principy a postupy zůstaly zachované, včetně jízdního modelu.

Přepracováním z hlediska uživatelského rozhraní neprošlo ani menu a postup v kampani. Na prvního pohled tak vidíte z výšky mapu herního světa, nicméně otevřenost v Hot Pursuit Remaster nečekejte žádnou. Jednotlivé body na mapě představují konkrétní závody a pouhým kliknutím se hned dostáváte do akce. I na tohle jsem si ale vcelku rychle zvyknul a dospěl jsem k závěru, že občas opravdu není třeba dělat masivní a velký svět plný kudrlinek či vedlejších úkolů. Tady totiž opravdu „jen“ závodíte, přechod mezi jednotlivými eventy je extrémně rychlý a průběh hry tím pádem hodně intenzivní.

Jak jsem už naznačil, moje první okamžiky ve hře nebyly úplně snadné a hlavně bylo problematické si zvyknout na jízdní model. Ten je naprosto ryze arkádový, což je v pořádku a správné, ale funguje tak nějak…. zastarale. Musíte se mu naprosto přizpůsobit a odlišné je oproti jiným arkádovým závodům dnešní doby, že zde opravdu skoro nepoužíváte brzdu. Snad jedině lehké přiťuknutí k tomu, abyste pořádně prodriftovali zatáčkou. Pozitivně musím hodnotit, že Hot Pursuit Remaster přináší extrémně adrenalinový zážitek. Většinu času se řítíte v maximálních rychlostech a skvěle se při tom bavíte. Na tratích hledáte vhodné zkratky, při některých závodech bojujete jen s časem, ale většinou je to právě o střetech závodník vs policie. Právě eventy, ve kterých usedáte za volant auta reprezentující dohled nad zákonem, jsou skvělé, zábavné a hlavní devizou Hot Pursuit. Bylo tomu tak před lety a platí to i v dnešním remasteru.

Hot Pursuit Remaster vyniká nabídkou vozidel. Trošku až vtipně i v jejich případě platí, že modely byly „in“ a top automobilovými kousky také před deseti lety, takže některé v dnešní době už také nemusí působit úplně sexy. Ale zase jde o hezké automobilové ohlédnutí a to jsou všechno aspekty běžné pro remastery. Pokud jste hráli původní verzi, zkuste si vybavit, jak jste se dostávali k novým vozidlům. Pokud bych v nějakém směru očekával provedení i herních změn, bylo by to právě zde, ale bohužel. Přestože za úspěchy v závodech získáváte Bounty body, tak nemají v praxi žádné využití a slouží pouze pro levelování vašeho účtu. A s tím jak postupujete výše a vyhráváte nalajnované závody, tak se automaticky odemykají také nová auta. Kompletní seznam si můžete prohlédnout zde, jde opravdu o úžasné kousky, mnohé z nich se v dnešní době již staly legendami. Tvůrci si v rámci remasteru právě na nich dali asi nejvíce záležet a modely vypadají krásně detailně. Tím už se dostáváme celkově k vizuální stránce, hlavnímu aspektu a prvku remasteru. Grafika není úplně tím nejlepším a nejhezčím co jsem kdy na PlayStation 4 viděl, ale když si pro připomenutí otevřu záběry z původní hry, je vidět dramatický rozdíl. Takže toto hlavní se povedlo zvládnout slušně. Bohatším dojmem působí herní prostředí okolo tratí (i když si zachovává originální „retro“ nádech), neustálé nehody a bouračky také vypadají efektivně a asi největší skok kupředu jsem zaznamenal u osvětlení. Jízda v noci vypadá moc hezky a když temnotou září policejní majáky, vypadá to moc hezky. Nemluvě o dalších technologických vylepšeních jako lepší odlesky, stíny a celkoá uhlazenost hry.

Revolučním prvkem původní verze se stal systém nazvaný Autolog, který přinesl nevídané možnosti soupeření online v offline podání. Zkrátka dosažené výsledky v jednotlivých závodech se sdílí s vašimi přáteli a postupně se předbíháte v tom, kdo je lepší. Navíc jakmile některý z vašich kamarádů překoná vámi dosažený čas, vyskočí vám notifikace a můžete se ho opět snažit trumfnout. Na dnešní poměry jednoduchý systém, ale možná až škoda, že něco podobného není i v nových titulech běžný prvek. Pro mě osobně jde o lepší a sympatičtější přístup než klasický multiplayer a drží vás to u hry po delší dobu. Navíc v remasteru funguje Autolog v rámci cross play napříč všemi platformami.

Hodnocení redakce

Koncept

Arkádové adrenalinové závodění v městském provozu.

Grafika

Vizuální stránka prošla výraznými změnami, oceňuji hlavně obecně světla a práci s tmavým prostředím, které hře sluší.

Příběh

Nekončící souboj mezi dobrými a zlými, na který se v jednotlivých eventech osobně podílíte z obou stran mince.

Hratelnost

Zatímco vždy se musíte snažit zvítězit a dojed první či v daném časovém limitu, ale hlavní zábavu a osvěžení přináší akce a souboje. Závody jsou to hodně drsné, není nouze o masivní bouračky nebo používání speciálních dovedností jako je pomoc vrtulníku nebo pás s bodáky.

Audio

Série Need for Speed vždy vynikala silným soundtrackem, nejinak tomu bylo i v Hot Pursuit a platí to logicky i pro remaster.

Ovládání

Jízdní model je opravdu crazy, a tak jsem si na něj opět po letech dlouho zvykal. Kromě něj využijete Xko pro aktivaci nitra a také šipky na ovladači pro používání speciálních dovedností na boj mezi policií a závodníky.

Délka

Součástí Remasteru jsou i všechna DLC a obsahu zde najdete dostatek. Autolog se navíc postará o to, že se rádi vrátíte už k vyhranému závodu, abyste dodatečně triumfly své kamarády.

Plusy a mínusy

  • Autolog systém pro offline multiplayer
  • Závody v roli policie baví stejně jako před lety
  • Vizuálně vcelku vydařený remaster
  • Přenáší si kromě plusů i neduhy původní hry
  • Kromě grafiky by se zasloužila menší inovace i náplň hry
7/ 10

Závěr

Hot Pursuit prošlo remasterem opravdu jen po vizuální stránce. Hra vypadá slušně, auta jsou krásně vymodelovaná a policejní blikačky zde dostaly nový a moderní šmrnc. Nečekejte však jakékoli inovace v herním konceptu, do něj tvůrci nijak nešáhli, což s sebou nese pro pamětníky správný nostalgický nádech, nicméně herně na vás dolehne poněkud zastaralý koncept. Alespoň si krásně uvědomíte, jak hodně kupředu se závodní hry za posledních deset let posunuly.

Komentáře (0)

Pro komentování musíte být přihlášeni.
Přihlaste se
Komentovat, lajkovat příspěvky a další mohou pouze přihlášení uživatelé.