NBA 2K22 – basketbal přechází do next-genu | Recenze

NBA 2K22 – basketbal přechází do next-genu

První ročník, kdy na PS5 přichází odlišná verze slibující next-gen prvky. Jak dopadla?

Rok po vydání nové generace konzolí se začínají tradiční sportovní hry objevovat v samostatných next-gen verzích. Je to případ i dnes recenzovaného NBA 2K22, které se stává na PS4 i na PS5 opravdu jinou a odlišnou hrou. My jsme si zahráli PlayStation 5 verzi a je na čase si říct, jaké inovace pro nás tvůrci připravili a nakolik se proměnila herní náplň.

NBA 2K22: Official Gameplay Reveal Trailer

Už v loňském roce se NBA vydalo více cestou směrem k online propojení celé virtuální basketbalové komunity. A novinka jde ještě více do hloubky. Představuje se totiž celé město nazvané jednoduše „The City“ – to patří výhradně next gen verzím hry. Jedná se o skutečný open-world systém připomínající nějaké MMORPG. Můžete se zde volně pohybovat, plníte úkoly a potkáváte se s dalšími hráči (nejčastěji na skateboardu), přičemž budujete svoji vycházející basketbalovou hvězdu. Určitě za tuto část můžeme hře dát určité plusové body, na druhou stranu papírové sliby zněly tradičně o něco lépe. Vizuálně ani technicky The City úplně dokonalé není a pro další roky mají vývojáři co zlepšovat, důležitý je však směr a posun, jímž se NBA 2K22 ubírá. Kariéra s vlastním hráčem získala nový rozměr a zábavnost. Celá hra už je natolik komplexní a propracovaná, že opravdu vydrží bez problémů zabavit v průběhu celého roku, než přijde opět další díl.

NBA 2K22: The City

Pokud pominu klasické online režimy, které můžete hrát donekonečna, tak i singleplayerová část vám vydrží opravdu dlouho. Kromě MyCAREER se zde nabízí opět i MyTEAM. Ten neprošel tolika inovacemi, jedná se stále o mód vycházející z principu Ultimate Team. Takže sbíráte balíčky, v nich ukryté kartičky a tím dohromady stavíte vlastní tým snů. Všechno přitom funguje jednoduše, snadně a přehledně. V této souvislosti bych NBA 2K22 vytknul poněkud horší přístupnost úplným nováčkům. Navíc i pro ostřílené matadory se tohoto letos změnilo více než jsme zvyklí, tudíž bych hned po prvním spuštění čekal nějaký názorný tutoriál vysvětlující základní principy fungování hry. Ultimate Team a práce s kartičkami není pro mě osobně v žádných sportovních hrách zajímavá a zábavná, navíc je zde opět klasické tlačení do toho, abyste si nakoupili další balíčky za reálné peníze. Nicméně vzhledem k úspěchu a pokračování ve stejném konceptu se v tomto ohledu patrně liším oproti masám, jež si stále tento mód žádají.

Když chceme rozebírat upravené či naprosto změněné aspekty nového ročníku, dotkneme se většiny oblastí NBA 2K22. Rozhodně totiž neproběhly úpravy jen v herních režimech, ale především při hře jako takové. Zde mají všechny novinky společného jmenovatele – nabídnout ještě věrohodnější a rozmanitější zážitek. Předělaná byla obranná i útočná fáze a mají společné to, že musíte jak přemýšlet a odhadovat situace, tak být správně zdatní s páčkami ovladače i pohotoví s načasováním. Právě správný okamžik je klíčem k úspěchu. Ve všech posledních letech zasahovali tvůrci do nejdůležitějšího prvku hry – samotné střelby. Loni mi zpracování úplně nesedlo, ale naopak letos za něj dávám palec nahoru. Ukazatel hodu má dynamicky se měnící interval, v němž musíte zareagovat – tedy pustit tlačítko. Jak těžké to je (tzn. jak dlouhý či naopak krátký tento interval je), určuje celá řada parametrů. Jak dobrý střelec daný hráč je, ale i podle jeho pozice, únavy i herního rozpoložení a vývoje zápasu. O poznání více si během hraní připadáte více součástí dění na hřišti a povedlo se zajistit realističtější prožitek.

Nikdy se mi zrovna NBA nezdálo jako pomalá hra, ale od nynějška je snad ještě svižnější. Musím se přiznat, že i když jsem hrál minulé ročníky, tak mi zvykání nějakou dobu trvalo a nebylo všechno hned úplně jasné. Navíc fajnšmekři mohou třeba i v rámci postavení pod košem dělat opravdová kouzla, ale chce to naplno ovládnout práci s oběma páčkami. Komplexní tutoriál či výuková akademie nicméně hodila. Na druhou stranu do hlavního konceptu proniknete relativně rychle a pak přichází druhá fáze učení a trénování, než všechno vychytáte k dokonalosti. Umělá inteligence představuje v rámci singleplayerové hry důležitou součást a i na ni tvůrci zpracovali. Není to patrné úplně na první pohled, ale když se na hráče zaměříte, tak chování už se přibližuje realitě víc a víc, málokdy narazíte na situace, které nedávají smysl nebo působí nereálně. Navíc se vysvětluje určité zklamání z minulého ročníku, kdy jak jsme psali, NBA 2K21 zůstalo před hranicemi next-genu, ale nový ročník do něj vstupuje plnou parou.

Hodnocení redakce

Plusy a mínusy

  • Velký posun kupředu a změny
  • Krásné audiovizuální zpracování
  • Opět předělaný systém střelby nejlepší za poslední roky
  • Realistický prožitek ze hry
  • Na PS5 odlišná a opravdu next-gen verze
  • The City, coby centrum kariéry hráče, technicky občas zlobí
  • Chybí mi ucelený a komplexní tutoriál
9/ 10

Závěr

Next-gen verze NBA 2K22 tentokrát udělala velký krok kupředu a podobné množství inovací, nových prvků i změn na palubovce nepamatujeme už dlouhé roky. Tím větší přitažlivost získává pro všechny příznivce basketbalu v herním podání. Připravte si hodně času na prozkoumávání a učení, načež vás hra odmění svojí rozsáhlostí a zábavností na dlouhé hodiny.

Komentáře (0)

Pro komentování musíte být přihlášeni.
Přihlaste se
Komentovat, lajkovat příspěvky a další mohou pouze přihlášení uživatelé.
Pro běžné fungování našeho webu a analýzu Vaší návštěvnosti potřebujeme využívat několik externích služeb (především Google Analytics) a od Vás potřebujeme potvrdit, zda souhlasíte s jejich využitím. Váš případný souhlas můžete kdykoliv odvolat.