Na co se těšíme i netěšíme u PS5 | Témata

Na co se těšíme i netěšíme u PS5

Nová konzole nepřinese jen samá pozitiva, ale také pár negativ. Podívali jsme se tedy na to, co nás vlastně na nové generaci láká a co nás trochu straší.

Na co se těšíme?

Rychlé loadingy a obří výkon

PlayStation 5 slibuje výrazné zvýšení výkonu oproti současné generaci konzolí. Samozřejmostí je rychlý procesor a grafická karta, oboje od AMD, ale jednou z hlavních částí má být rychlý SSD disk, který bude současně výhodou, ale i nevýhodou. Jednoznačná výhoda je, že hry by se měly loadovat rychlostí blesku, případně obnovení hry z menu by mělo být v řádu sekund. Ostatně již jsme viděli, že u Devil May Cry 5 se zrychlil loading mise z 22 na 4 sekundy. Navíc některé hry slibují, že projdete celou hru bez jediného loadingu, protože vše se stihne načítat na pozadí.

Pokračování exkluzivních sérií

Tohle není ani tak těšení jako doufání. Každá nová generace vždy přinesla pokračování oblíbených sérií. Doufejme tedy, že se dočkáme dalšího dílu Last of Us, možná se podíváme někam po světě s Uncharted a každopádně už víme, že se vydáme s Ratchetem napříč různými dimenzemi. Exkluzivní hry byly vždycky silou PlayStationu a zatímco Xbox na ně nijak moc necílí, ale zase má zajímavý GamePass a podobně, tak PS tvrdě jede po jednotlivých peckách.

Uncharted 4: A Thief’s End
Název hry

Uncharted 4: A Thief’s End

Datum vydání PS4

10. 5. 2016

Aktuální cena na PS Store

265 Kč

Vývojář

Naughty Dog

Žánry

Akce, Střílečka, Dobrodružná

Ratchet and Clank: Rift Apart
Název hry

Ratchet and Clank: Rift Apart

Datum vydání PS5

11. 6. 2021

Aktuální cena na PS Store

2 119 Kč

Vývojář

Insomniac Games

Žánry

Akce, Střílečka, Dobrodružná

Předělané rozhraní

Rozhraní PlayStation 4 je sice poměrně přehledné a funkční, ale za ta léta už je okoukané. Nový vzhled bude také slušnou změnou, a navíc u PS5 má být předěláno se zaměřením na hráče a jeho propojení s hrami. Různé aktivní karty, možnost skočit do hry přímo do konkrétní kapitoly, zobrazit si nápovědu k obtížnému místu nebo mít lepší přehled o trofejích, to všemu dodá na zajímavosti. Někomu se to samozřejmě líbit nemusí, může mu to připadat moc bohaté a barevné, ale to není můj případ.

Na co se netěšíme?

Obří rozměry

PS5 má být skutečně veliká konzole, největší do Sony, co kdy byla vyrobena. Na výšku bude mít skoro 40 centimetrů a široká přes 10 cm. Její rozměry můžou dělat problémy lidem, co mají místo v nějaké televizní stěně, nebo mají třeba konzoli schovanou za televizí. Můj případ to sice není a pod televizím mám poměrně místo, ale i tak mám trochu obavy, aby se tam konzole i s podstavcem vešla, a navíc měla dostatek místa pro dobré chlazení.

Malý a nevyměnitelný disk

V první kapitole jsme mluvili o tom, že konzole bude mít superrychlý SSD disk. Ten sice zajistí rychlé nahrávání her, ale na druhou stranu Sony zvolila proprietární řešení. Disk je tedy napevno připájen na základní desce a jakýkoliv problém nebo výměnu musí řešit servisní středisko, což bude určitě problematické po konci záruky. Další problém je jeho velikost. Podle toho, co víme, zbude pro naše potřeby zhruba 650 GB místa, což při dnešních velikostech her znamená klidně pět titulů (třeba Red Dead Redemption 2 má přes 100 GB). Řada hráčů sice hraje v jednu chvíli dvě, tři hry, ale pokud konzoli sdílíte třeba v rodině, už můžete mít problém, nemluvě o nás, recenzentech, kteří tech her potřebují mít nainstalovaných najednou více. Řešení je samozřejmě přikoupit další disk, na který má konzole pozici, ale zatím je představeno jen pár modelů a 1TB místa stojí přes 6000 Kč, což je polovina konzole. Ceny půjdou určitě dolu, ale i tak to nebude nic laciného.

Zdražení her

Prozatím se k tomu odhodlalo jen několik studií, ale dá se čekat, že další je budou následovat. Jedním z prvních titulů, které v nové generaci budou dražší je NBA 2K21. Ta stojí na současné generaci cca 60 dolarů a na té přicházející bude asi o deset dolarů dražší (to je cca 250 Kč). Cena větších titulů se tak dostane ke dvěma tisícům, což dříve byla cena za lepší, například nějakou ultimate, edici. Bohužel se tomu asi nevyhneme a ceny her se už delší dobu drží na stejné cenové hladině, ale i tak to moc nepotěší.

NBA 2K21
Název hry

NBA 2K21

Datum vydání PS4

4. 9. 2020

Aktuální cena na PS Store

494 Kč

Vývojář

2K

Žánry

Sportovní

Komentáře (0)

Pro komentování musíte být přihlášeni.
Přihlaste se
Komentovat, lajkovat příspěvky a další mohou pouze přihlášení uživatelé.