Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning - remaster, který nikdo nepotřeboval | Recenze

Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning - remaster, který nikdo nepotřeboval

Jedna z pozapomenutých RPG her z PS3 se dočkala své předělávky pro PS4. Stojí ale za to?

Kingdoms of Amalur ReReckoning je remake trochu neprávem zapadlé hry z PlayStation 3. Ta měla na svou dobu poměrně dobré technické zpracování, velmi dobrý systém soubojů s různými komby, magií a zajímavým systémem vykrývání. Ve své době neměla moc úspěch hlavně proto, že v té době všichni ujížděli na Skyrimu. Řadu fanoušků si hra ale i tak našla. Přesto si ale nejsme úplně jisti, jestli je to zrovna titul, který by potřeboval remaster.

Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning - Release Trailer

Hlavní problém hry, který zmiňovali již tehdejší recenzenti a na kterém se nic nezměnilo ani v remasteru, je příběh. Ten je na RPG dost slabý a nevýrazný. Jako hlavní hrdina se probouzíte mezi mrtvolami a musíte se vydat na klasickou výpravu za záchranou království proti zlým nepřátelům. Příběh je mimo hlavní dějové linky obohacen desítkami vedlejších úkolů, které by tak mohli slušně natahovat hratelnost. Bohužel spousta úkolů je zcela typicky obyčejných a vyšlou vás na nasbírání deseti kusů tohohle, nafarmení toho, nebo zabití onoho.

Na příběhu toho hra moc nenažene, ale dohání to soubojovým systémem. Ten je naopak navržen velmi dobře a již tehdy dělal hře dobré jméno. K dispozici máte jak slabý, tak silný útok, úskok a vykrytí útoky a během boje můžete plynule přepínat mezi dvěma zbraněmi a kouzly a vytvořit tak velmi komplexní komba, které ze soubojů dělají velmi pohledné události. Schopností a kouzel sice není extra velké množství, přesto si ale díky stromu dovedností můžete do jisté míry nastavit, jakým způsobem chcete hru hrát. Na výběr máte strom síly, hbitosti, magie a poté také speciální karty osudu. Mimo to samozřejmě budete zvyšovat atributy vaší postavy, jako v klasickém RPG.

Do pořádné hry na hrdiny samozřejmě patří spousta předmětů a lootu, který najdete na svojí cestě. A tady se dostáváme již trochu na okraj toho, co vlastně remake přináší nového. Oproti originálu byl trochu upraven způsob generování lootu a tak padají smysluplnější předměty, které můžete k něčemu využít. Jen je škoda, že autoři nezapracovali i na inventáři, protože ten je hodně nepřehledný a špatně se s ním pracuje. Hra obsahuje i poměrně jednoduchý systém výroby předmětů, který zvládnou i sváteční hráči.

Na svém dlouhém putování narazíte na celou řadu lokací. Ty jsou hodně rozdílné a patří mezi to lepší, co hra nabízí. Dostanete se tak do hlubokých bažin, na širé travnaté planiny, ale i do hlubokých lesů. Jednotlivé lokality jsou naplněny detaily a vypadají skutečně dobře. Je tak škoda, že pohyb je volný pouze částečně a často narazíte na neviditelné zdi, nebo slepé konce, kde není vůbec nic. To level designu úplně čest nedělá a remaster v tomto nijak hru neposunul.

Tip

Kromě základní verze si můžete zakoupit také sběratelskou edici, která obsahuje navíc sošku Alyn Shir, klíčenku, soundtrack a pět artworků. Rozdíl v ceně je zhruba 800 Kč.

Sběratelská edice Kingdom of Amalur: Re-Reckoning

Nová verze se zaměřila především na technickou stránku hry a vylepšila grafiku. Bohužel všechno se nedá zachránit lepšími texturami, a tak hra vypadá někdy hodně lacině, textury jsou občas hodně podivné a velmi slabé jsou modely různých postav. Před lety hra vypadala řekněme průměrně, ale dneska už i ten průměr je trochu někde jinde. Ruku v ruce se slabší grafikou jde i množství bugů, které nejen že zůstaly od originálu neopraveny, ale objevily se i další, z toho některé zcela znemožňovali hrát dále. To už naštěstí opravily následné patche. Všemu moc nepomáhá ani zvolený vizuál, který měla už původní hra. Vše je hodně barevné, skoro se dá říct, že kreslené a hodně to připomíná první verze World of Warcraft.

Finální otázka je, co vlastně remaster přináší. Vyjma trochu vylepšené grafiky, lépe nastavitelné kamery a lepšího generování lootu je to především nová obtížnost „very hard“ a škálování lokací a nepřátel podle vašeho levelu. Nemůže se tak stát, že přijdete někam, kde nemáte šanci si škrtnout a naopak, kde jste nezničitelný bůh. Mimo to hra obsahuje všechna vydaná DLC a doplňky, které hratelnost ještě o pár hodin natáhnou. Kingdoms of Amalur ReReckoning je vlastně trochu zbytečný remaster. Není to tak kvalitní změna, aby to přitáhlo nové hráče a ti původní hru již zřejmě hráli a nemají moc důvodů, proč si ji koupit znovu. Navíc si autoři za hru řeknou více než tisíc korun, což je v současné konkurenci poměrně dost drahé. Kingdoms of Amalur není v jádru špatná hra, umí nabídnout i docela dost zábavy, ale nejsem si jist, zda je dneska dostatečně konkurenceschopná.

Hodnocení redakce

Grafika

Remaster trochu zapracoval na grafice, ale bohužel stále jde spíše o dnešní průměr. Navíc se často objevují grafické chyby.

Příběh

Příběh byl slabinou už původní hry a na něm se nezměnilo vůbec nic.

Hratelnost

Jádro hry není vůbec špatné a především souboje jsou, díky možnosti tvořit komba, hodně zábavné.

Plusy a mínusy

  • zábavné souboje
  • řada možností přizpůsobení postavy
  • kompletní balení všech rozšíření
  • lehce inovovaná technická stránka
  • dost drahé na to, co dostanete
  • slabý příběh
  • technické problémy
7/ 10

Závěr

Bohužel trochu zbytečný remaster, který vlastně nemá jasno, pro koho je určen. Nové hráče moc nenadchne a fanouškům původní hry nemá co nabídnout navíc. Pokud si ale chcete zahrát nenáročné RPG s dobrým soubojovým systémem, může to být pro vás dobrá volba.

Komentáře (0)

Pro komentování musíte být přihlášeni.
Přihlaste se
Komentovat, lajkovat příspěvky a další mohou pouze přihlášení uživatelé.