Immortals Fenyx Rising - božské RPG | Recenze

Immortals Fenyx Rising - božské RPG

Zcela nová značka od Ubisoftu si brousí zuby na fanoušky jednodušších RPG a také řeckých bájí.

Immortals Fenyx Rising určitě není nejočekávanější titul letošního podzimu, ale řadí se mezi několik open-world her Ubisoftu, které během krátké chvíle vyšly (spolu s Valhallou a Watch Dogs). Možná si budete pamatovat její původní název Gods & Monsters, který musel být kvůli autorským právům změněn. Navíc je to hra, která má speciální PS5 verzi a tu jsme měli možnost vyzkoušet.

Zeus a Prométheus, komentátoři celé hry.

Pokud vypuštěné informace nelžou, vznikl nápad na hru z období řeckých bájí a pověstí jako reakce na chybu v jednom z buildů předchozího Assassin’s Creed. Tehdy se hráč místo svojí lodi dostal na nějakou chybnou plnou jednookých kyklopů. Tehdy autorský tým dostal nápad na podobnou hru. A je to dobře, protože to není vůbec špatné. Navíc téma řeckých bájí a pověstí není vůbec vyčerpané a pro nás, pro které to byla ve škole povinná četba, je to ještě zajímavější.

Celá hra se nese v poměrně odlehčeném duchu, kdy spolu mluví bůh Zeus a potrestaný Prométheus, který vypráví příběh Fenyxe. To je postava, za kterou hrajete vy a kterou si v jednoduchém editoru můžete navolit podle své potřeby. Fenyx může být jak holka, tak kluk a jak je dneska moderní, vzhled a pohlaví lze měnit kdykoliv během hry. Vše je na to připraveno. Fenyx je po ztroskotání své lodi u Zlatého ostrova nucen vydat se na cestu za poražením zlého titána Typhona, který ukradl bohům jejich schopnosti a který ohrožuje celou říši. Průvodcem je vám celou dobu mladík Hermés, posel bohů a také trochu zloděj. Ten vám tu a tam pomáhá a neustále něco komentuje. Celá hra je navíc stále provázena komentářem Dia a Prométhea, kteří se baví o tom, jak to Fenyxovi jde, nebo co ho očekává. Občas je to navíc docela vtipné.

Krajina je rozdělena na několik různých částí, každá specifická pro jednoho olympského boha. Daná lokalita je vyvedena ve stylu moci příslušného boha, najdeme tam odpovídající nepřátele a samozřejmě specifickou nálož úkolů, přičemž ten hlavní nás povede tak, abychom místního vládce dostali na svou stranu a mohli složit armádu, která se postaví démonovi. Úkoly jsou samozřejmě vedeny v duchu řeckých pověstí, a tak budete hledat jablko sváru, pomáhat Hefaistovi s různými stavbami a bojovat také s odpovídajícími nepřáteli. Kyklopové, Gorgony nebo Harpyje jsou tu na denním pořádku. Šikovné je, že pořadí oblastí si můžete zvolit libovolně podle sebe. I tady se tak najde podobnost se Zeldou, kde jste museli získat několik monumentů pro pomoc proti hlavnímu bosákovi.

Tip

V závěrečném boji vám pomůžou čtyři bohové, ale musíte je prvně osvobodit: Ares (bůh války), Athena (bohyně moudrosti), Hephaistos (bůh ohně a kovářství) a Aphrodite (bohyně lásky). Krom toho vám bude neustále pomocníkem Hermés, posel bohů.

Mimo hlavní dějově linky je celá mapa zaplněna různými vedlejšími úkoly, truhlami, které mohou obsahovat poklady, různými surovinami a speciálními krystaly. K tomu všemu tu jsou na každém rohu speciální pokladnice, kde můžete zpravidla logickým uvažováním získat kousek Diova blesku a vylepšit si své schopnosti. Jedná se o lokace vyloženě zaměřené na hádanky, posouvání předmětů a spoustu dalších logických aktivit. Činností je opravdu slušné množství a zpravidla jsem se přistihl, že místo abych pokračoval za hlavním příběhem, zasekl jsem se dlouhé desítky minut u plnění vedlejších aktivit. Občas je trochu problém, že některé aktivity se docela opakují a byť se jedná o jiný úkol, musíte dělat to samé. Vzpomeňte si na to, až budete valit perlu do oceánu a jablko z paláce pryč.

Diovy blesky jsou jedním z předmětů, které napříč světem hledáte.

Vlastně jsme se ještě nedostali k tomu, o čem hra vůbec je. Jedná se o jednoduché RPG ve stylu Assassin’s Creed, které si ale bere hodně inspirace z nintendovské Zeldy: Breath of Wild. Hlavní hrdina má k dispozici dvojici klasických útoků – rychlý mečem a silný sekerou, mezi kterými přeskakuje naprosto plynule. Dále máte možnost úskoku a také vykrývání nepřátelského útoku. Tady se hratelnosti nijak extra neliší od řady jiných her. Postupně si ale otevřete spoustu nových schopností a také speciální božské, které vám umožní například manipulovat s těžkými předměty, které byste jinak neunesli. Postavu si navíc můžete neustále vylepšovat po stránce života a staminy. Stačí k tomu mít správné suroviny a zastavit se na "božím vršku", kde je vaše základna.

Souboje probíhají poměrně klasicky a budete muset docela dost taktizovat, protože zdraví není nevyčerpatelné. Nepřátelské útoky je třeba vykrývat nebo se jim vyhýbat a pokud se vám povede perfektní vyhnutí, nepřítel se na chvíli zpomalí, a to je chvíle, kdy mu můžete pořádně „naložit“. U některých silnějších protivníků je to naprostá nutnost, protože v přímé konfrontaci absolutně nemáte šanci. Jak postupujete hrou, váš hrdina se učí nové schopnosti a pomocí kombinování silných a slabých útoků, případně ve spojení se skokem, můžete vytvářet čím dál silnější komba. Občas jsem měl ale pocit, že souboje jsou hodně nevyvážené a poté, co jsem jako předchozí hru hrál Demon’s Souls, byl dojem zkrátka horší.

Zajímavost

Pokud jste také na škole povinně četli Staré řecké báje a pověsti od Eduarda Petišky, možná vám bude řada situací, narážek a reálií známá, ale někdy trochu zvláštně. Hra si totiž upravuje příběhy podle své potřeby a občas je bere trochu s humorem.

Herní mapa je poměrně rozlehlá, ale pohyb po ní je docela rychlý díky speciálním pohybům, které vám přináší božské schopnosti. Asi tou hlavní je možnost využívat křídla, z počátku jen pro dvojskok, ale časem také pro plachtění, kterým můžete letět tak dlouho, dokud máte staminu. Navíc s pomocí křídel se řeší velká spousta hádankových lokací a na některá místa byste se jinak ani nedostali. Pokud některá místa projdete, otevře se vám možnost rychlého cestování. V tomto směru se hra vůbec nesnaží házet klacky pod nohy. Spíše jí jde o to, abyste se co nejvíce bavili a vše vám plynule odsýpalo.

Grafiku tedy na PS5 nehledejte nijak extra lepší, ale hra aspoň využije možnosti ovladače DualSense. Pokud použijete rozhled na velkou dálku, můžete pomocí adaptivních triggerů hledat a označovat zájmové body na mapě. Ovladač vám totiž do triggerů dává vibrace podle toho, jak se blížíte nějaké zajímavosti. Až si trochu říkám, jak dlouho může technika triggerů takové vibrace a vrnění vydržet, ale to ukáže až čas a případně snad pokryje oficiální záruka. Trochu je škoda, že haptika není moc využita, a tak je nasazení nového ovladače jen částečné. Co je ale využito dobře, je silná technika PS5, takže loadingy jsou opravdu bleskové a hru si užijete ve stabilních 60 fps a 4K rozlišení.

Poletování je váš častý způsob přesunu.

Na závěr nesmím zapomenout naprosto zásadní věc. Celá hra je kompletně v češtině, a to v celkem povedené kvalitě, která reflektuje i různé narážky, hlášky bohů a vůbec je díky tomu hra mnohem přístupnější.

Immortals je lehce rozporuplná hra, která bude tak dobrá, jak vám sedne. Mně třeba sedla hodně dobře, a tak se nebojím jí dát i vysoké hodnocení, ale jak si můžete přečíst v následujícím odstavci mého kolegy, není to tak u každého. Pokud vás neodrazuje grafický vzhled hry, určitě titul vyzkoušejte, protože se v něm skrývá poměrně propracovaný systém soubojů, neotřelý námět řeckých pověstí a mnoho činností na dlouhé hodiny hraní.

Jiný pohled - Jan Válek

Immortals Fenyx Rising coby pohodové akční RPG plné řecké mytologie s osvěžujícími puzzle hříčkami – taková byla má očekávání. Bohužel ve finále jsem spíše zklamaný, puzzle hříčky by nebyly nic proti ničemu, ale nakonec hře dominují dle mého názoru až příliš. Na jejich úkor se pak vytrácí klasické RPG prvky a mechanismy. Navíc celý herní svět i jeho náplň se mi po pár hodinách okoukaly. Když jsme u toho koukání, tak jsem z PS5 verze lehce zklamaný i po vizuální stránce. Kreslený grafický styl působí hezky, výhled a rozhled po herním světě taktéž, ale jakmile se podívám trošku více na detaily nebo animace pohybu postavy, čekal jsem více. Immortals Fenyx Rising původně známý pod názvem Gods & Monsters není špatnou hrou, ale takřka ve všem ji hodnotím jen průměrně a za mě jde o nevyužitý potenciál.

Hodnocení redakce

Koncept

Jednoduché RPG se zajímavým soubojovým systémem a spoustou činností k zabavení. Navíc zasazení do řeckých bájí je hodně neotřelé.

Grafika

Na vzhled hry si musíte zvyknout a buď vám sedne, nebo vás totálně odradí. Téměř kreslená a hodně barevná grafika nemusí zkrátka sednout každému.

Příběh

Na poměry klasických RPG je příběh hodně zajímavý především svým zasazením, které není vůbec běžné.

Hratelnost

Akční RPG, kde postupně zlepšujete své schopnosti a při soubojích můžete využívat různá komba. Nic více, ale ani nic méně.

Audio

Hra umí využít 3D zvuk nové konzole a pokud máte kompatibilní zařízení, zvuky světa jsou skutečně působivé.

Ovládání

Hra je navržena tak, aby se ovládala snadno, takže využívá pouze základní tlačítka a různá komba z nich. Je škoda, že DualSense není využit tak, jak by mohl.

Délka

Hlavní příběh je minimálně na deset, patnáct hodin, ale pokud budete chtít vysbírat všechno, bude to trvat o hodně déle.

Plusy a mínusy

  • zajímavý námět hry
  • neotřelé prostředí a reálie
  • zábavné a akční souboje
  • hodně činností, které můžete dělat
  • moc hezký vzhled (pokud vám sedne)
  • velká inspirace Zeldou
  • slabší grafika, která nesedne každému
  • občas těžké puzzly
  • někdy jsou souboje slabší
  • lehké mikrotransakce (jen kosmetické věci)
8/ 10

Závěr

Immortals Fenyx Rising mě upřímně hodně překvapil a zabavil. Najdeme tam zajímavé prostředí, nevyužité řecké báje a akční souboje. Vzhled hry a její zaměření ale nemusí rozhodně sednout každému.

Komentáře (2)

Pro komentování musíte být přihlášeni.
Dakh666
02.12.2020, 00:04:14

Vždy jsem záviděl N hráčům Zeldu. Za tuto kopírku jsem rád a podpořím cz lokalizaci.

Sandai
01.12.2020, 15:45:14

Vypadá to celkem zajímavě. Až dohraju Spidermana, tak se na to podívám. Navíc čeština je velké plus.

Přihlaste se
Komentovat, lajkovat příspěvky a další mohou pouze přihlášení uživatelé.