Hot Wheels Unleashed - splněný sen sběratele autíček | Recenze

Hot Wheels Unleashed - splněný sen sběratele autíček

 • 5. 10. 2021, 14:00
 • Jaroslav Pazdera

Nepřeberná kolekce vozítek, klasické oranžové tratě a velmi dobrý editor v pohledném balení plném arkádového závodění.

Autíčka Hot Wheels od Mattelu jsou obrovská sběratelská klasika a je až s podivem, že se licence nikdo neujal dříve. Až nyní nám připravili hru tvůrci z Milestone, kteří doteď stáli především za různými motorkářskými hrami, které se pyšnili hodně realistickým závoděním a jízdním modelem. Tentokrát se ale podívali na sběratelská autíčka, která jezdí po klasických plastových tratích.

Zdroj: Milestone

Základem je nepřeberný katalog všech možných vozítek, které přesně kopírují své reálné předlohy. Je až s podivem, jak realisticky byla auta do hry převedena, a to včetně odpovídajícího efektu jednotlivých materiálů, průhledností a třeba i nedostatků při výrobě. Vozidla do sbírky dostáváte postupně tak, jak se vám otevírají v náhodných boxech, které dostanete za výhru. Samozřejmě jsou tu ale také mikrotransakce, které můžou sbírání trochu usnadnit. Náhoda hraje poměrně zásadní roli, protože se vám může stát, že hned jako první dostanete hodně rychlé auto, se kterým si vystačíte první závody, ale na druhou stranu se můžete trápit s autem ve tvaru dinosaura a snažit se aspoň o slušné umístění.

Hot Wheels Unleashed™ Skyscraper Unveil

Vozidla se hodně liší vlastnostmi jako je rychlost, ovladatelnost nebo možnost použití turba. Pokud chcete vyhrávat, budete muset samozřejmě sahat po těch lepších modelech, zatímco třeba různé párkomobily nebo dekorativní auta vůbec nepoužijete, protože s nimi nemáte šanci. Jakmile si nějaké auto vyberete, pošlete ho na klasickou oranžovou plastovou dráhu v souboji s dalšími. Vozidla se ovládají totálně arkádově a můžou předjíždět, vystrkovat se z trati a různě do sebe narážet, takže závodění vyžaduje i trochu taktiky. Zásadní je především použití turba, které se dobíjí samo, případně ho rychle dobijete driftováním v zatáčkách. Jeho správné použití může zcela zvrátit vývoj závodu, stejně jako využívání různých zrychlovacích plošinek rozesetých po trati.

Dříve či později se vám stane, že budete mít některá vozidla víckrát, ale naštěstí hra na to myslí, a tak je můžete rozdělat na součástky, které následně využijete pro vylepšení jiných vozítek. Každé zlepšení posune všechny vlastnosti o jeden bod a pokud chcete průběžné držet krok se špičkou, úpravám se nevyhnete. I tak ale budete mít co dělat a tratě se je třeba se naučit hodně precizně, protože každá chyba vás může stát místo "na bedně" a tím i splnění daného kola.

Tratě jsou postavené obdobně, jak to můžete znát z reálných stavebnic a občas využívají i některé speciální moduly jako je drak, pavouci a podobně. Je ale trochu škoda, že nejsou trochu propracovanější, protože zpravidla jde jen o různou variaci zatáček, rovinek, případně lopingů bez většího propojení s okolním prostředím. Jednotlivé tratě tak jsou sice umístěny do různých místností nebo prostředí, ale ve finále všechny splývají do jednoho oranžového bordelu.

Hra obsahuje základní mód pro jednoho hráče nazvaný Hot Wheels City Rumble. V něm postupně plníte různé závody, časovky, ale nacházíte také tajné závody nebo se utkáte s lokálním bosem. Za to se vám otevírají nové bedny s náhodnými autíčky, nové tratě a doplňky. Pak je tu klasický splitscreen, kde se dva hráči utkají na rozdělené obrazovce a samozřejmě online multiplayer pro 12 hráčů. Teprve proti živým protivníkům poznáte, jak hra umí být náročná a každý náraz do stěny tratě vás může stát nejen první místo, ale může znamenat, že dojedete poslední.

Nesmíme zapomenout zmínit velmi povedený editor tratí, který umožňuje nejen dělat tratě samotné, ale také do nich dávat klasické Hot Wheels prvky jako jsou různí dinosauři, pasti a podobně. Jeho ovládání je poměrně jednoduché, ale výsledky, které se dají vytvářet, jsou hodně dobré. Co ale na druhou stranu za zmínku skoro nestojí je sklep, který si můžete vylepšovat a upravovat podle obrazu svého s využitím prvků otevřených v závodech. Tu si dáte tapetu, jinde osvětlení nebo nějaký předmět, ale ve finále je to úplně k ničemu a nechápu, proč to do hry autoři vůbec dávali.

Celkově nejsou Hot Wheels vůbec špatná závodní hra a do jisté míry připomínají třeba staré klasiky Ignitions nebo Re-Volt. Pokud přistoupíte na naprostou arkádovost a trochu splývající tratě, budete se u hry docela slušně bavit a u multiplayeru se to samozřejmě ještě násobí.

Hodnocení redakce

Koncept

Zásadním prvkem celé hry je obrovská a rozmanitá kolekce Hot Wheels autíček, která jsou vypuštěna na klasické dráhy.

Grafika

Hra neurazí, ale ani nijak extra nenadchne. Tratě jsou hezké a zasazené do různých prostředí a rozhodně palec nahoru mají vozidla, která jsou do hry přenesena do posledního detailu.

Příběh

V závodní hře příběh nehledejme.

Hratelnost

Klasické arkádové ježdění, kde se auta vystrkují z trati, můžete ovládat vozidlo ve skoku a podobně.

Délka

Záleží, jak vás hra chytne. Hra pro jednoho hráče je na pár hodin, ale pokud budete chtít dohrát všechno na max, už to zabere o trochu více a pokud vás chytne multiplayer, můžete ve hře nechat klidně desítky hodin.

Plusy a mínusy

 • klasické modely vozidel Hot Wheels
 • mnoho tratí
 • skvělý editor
 • multiplayer i split screen
 • splývající tratě
 • zbytečné úpravy sklepa
 • velký podíl náhody
 • občasné technické problémy
 • trochu by chtělo dodělat
7/ 10

Závěr

Povedená a zábavná herní variace na klasické autodráhy z dětských pokojíčku. Pro sběratele nebo milovníky roztodivných autíček Hot Wheels je to splněný sen, ale neurazí i jako obyčejná závodní hra. Sice by mohlo být trochu více obsahu a vše by se dalo trochu "next-gen" doladit, ale i tak se jedná o zábavný a dobře udělaný titul.

Přihlaste se
Komentovat, lajkovat příspěvky a další mohou pouze přihlášení uživatelé.
Pro běžné fungování našeho webu a analýzu Vaší návštěvnosti potřebujeme využívat několik externích služeb (především Google Analytics) a od Vás potřebujeme potvrdit, zda souhlasíte s jejich využitím. Váš případný souhlas můžete kdykoliv odvolat.