Chernobylite – mix plný strachu o přežití | Recenze

Chernobylite – mix plný strachu o přežití

Nezávislé vývojářské studio The Farm 51 přichystalo titul, který v sobě mixuje mnoho žánrů a zajímavých nápadů.

Události z okolí ukrajinského města Pripyat asi nemusím nikomu dlouze připomínat. Navíc je to hodně oblíbené téma napříč všemi druhy zábavy – od autentických knih, přes právě herní adaptace až po dokumentární seriály. Ostatně není tomu tak dlouho co se stal velkým hitem pětidílný seriál Černobyl z produkce HBO. Dnes recenzovaný titul vychází z nezávislé indie scény a tvůrci na něm pracují již dost dlouhou dobu. Jak se podařila finální verze vycházející na PlayStation 4?

Zdroj: All in! Games S.A.

Žánrově se bavíme o survival akčním hororu, což naznačuje samo o sobě právě prostředí a temnota. Mimochodem prostředí je hodně precizně zpracované a navrhnuté, vývojáři si na něm dali hodně záležet. I když mám určité výhrady k postavám a jejich pohybu, tak lokace jsou krásné a už během první scény mi hra jasně dala najevo, jak drsný boj o přežití mě čeká. V rámci ještě věrohodnějšího prožitku jsem zvolil ruský dabing s anglickými titulky – nevšední to kombinace. Jako by snad v poslední době angličtina vycházela z módy, vezměme si i úspěšné seriály, které jsou v originálním znění prostě nejlepší. Hra na oliheň korejsky, Dům z karet španělsky, z herního odvětví zase Ghost of Tsushima v japonském dabingu. Ale vždy to skvěle sedí a stejně je tomu i s ruštinou v případě této hry.

Chernobylite - Launch Trailer | PS4

Chernobylite si po herní stránce vzalo inspiraci z mnoha jiných titulů, což ale vůbec není na škodu. Asi nejvíce bych ho přirovnal k Fallout 4, na druhou stranu zážitek se nakonec liší a jak už to tak bývá při podobných inspiracích – v něčem se vzor podařilo předčít, v jiných aspektech trošku zaostává. Hlavní hrdina se jmenuje Igor a jedná se o původního vědeckého pracovníka v místní jaderné elektrárně předtím, než došlo k oné ohromné tragédii. Po více než třech desítkách let se vydává zpět na místo činu a příběhem hezky prolínají záblesky z minulosti. Igor zde přišel o svoji milovanou ženu, touha jejího nalezení je tak silná, že ho stále žene dál a dál kupředu.

V souvislosti s konceptem a náplní hry by se určitě nabízelo open-world prostředí, ale to by asi bylo na menší vývojářské studio až moc velké sousto. Igor zde má z nevyužitého skladu vytvořenou základnu a z ní každý den vyráží na jednotlivé mise a sběr potřebných surovin i důkazů. Přestože né všechny úkoly a mise musíte absolvovat sami (lze na ně poslat i své parťáky), po pár dnech se ze hry stává trošku stereotypní záležitost. Herní obsah by si zasloužil více zajímavých nápadů a osvěžení. Boj o přežití v podání Chernobylite znamená, že se musíte starat nejen o postup kupředu, ale vylepšujete i svoji základnu a především sbíráte a sbíráte. Surovin je stále nedostatek, navíc je potřeba myslet i na to, aby měli všichni něco k snědku a přežili v tomto prostředí plném radiace.

Trošku slabší částí hry se staly souboje. Jednak paradoxně nejsou až tak časté, ale hlavně jim chybí pořádná jiskra. Stealth prvky hrají naprosto stěžejní roli a prostřílet si cestu dál není ta nejlepší volba. V rámci příběhových dialogů, které jsou relativně strohé a po scénáristické části spíše podprůměrné, stojí za zmínku možnosti volby. V určitých situacích máte možnost rozhodnout o dalším dění a tím se za hry stává spíše sci-fi, než dokument zachycující reálné události. Do celkového mixu všech možných žánrů pronikají významně i RPG prvky. Jak co se týká využití nasbíraných a nalezených věcí, tak z hlediska rozvoje vlastní postavy. V tom ohledu vám hra dává volnost a dle svých preferencí určujete i herní styl a přístup k akčním pasážím.

Chernobylite je na poměry nezávislých indie her hodně slušným počinem, který může v mnoha ohledech konkurovat velkým AAA titulům. Krásně se potvrzuje, že tato scéna dokáže do her zapracovat nové, originální a neotřelé nápady. V tu chvíli dokážete i překousnout jiné nedokonalosti – třeba celkově slabší akční část.

Hodnocení redakce

Plusy a mínusy

  • Survival prožitek
  • Moc hezky a zároveň děsivě zpracované prostředí
  • Prvky rozhodnutí a jejich následný dopad na další události
  • Ruský dabing umocňuje atmosféru
  • Úkoly a mise se brzy stanou stereotypní
  • Střelba a fungování zbraní
  • Souboje jsou slabší vizuálně i z hlediska AI
7/ 10

Závěr

Od Chernobylite coby indie projektu jsem neměl vysoká očekávání, ale dokázalo nakonec mile překvapit. Prostředí a lokace jsou zpracované precizně a tenhle virtuální výlet si užije každý fanoušek survival RPG her. Škoda, že počáteční nadšení se poměrně rychle přehoupne do stereotypu.

Komentáře (0)

Pro komentování musíte být přihlášeni.
Přihlaste se
Komentovat, lajkovat příspěvky a další mohou pouze přihlášení uživatelé.
Pro běžné fungování našeho webu a analýzu Vaší návštěvnosti potřebujeme využívat několik externích služeb (především Google Analytics) a od Vás potřebujeme potvrdit, zda souhlasíte s jejich využitím. Váš případný souhlas můžete kdykoliv odvolat.