Assetto Corsa Competizione – skutečný simulátor | Recenze

Assetto Corsa Competizione – skutečný simulátor

Italské vývojářské studio přistupuje k závodnímu žánru odlišně. Jak se tento nejnovější díl Assetto Corsa hraje, to zodpoví naše recenze.

Nové pokračování Assetto Corsa vyšlo už v polovině loňského roku a vracíme se k němu trošku se zpožděním. Nicméně pro fanoušky závodních her jde bezpochyby o jednu ze sérií, která si zaslouží pozornost. V dnešní recenzi odpovíme na otázky jak se hraje, co nabízí a jestli se hru vyplatí nyní pořídit, když ji často můžete sehnat už i v nějaké slevové akci.

Zdroj: 505 Games

Ať se podíváte prakticky na jakoukoli hru ze závodního žánru, tak se snaží nabízet a přinášet rozmanitý a obsahově různorodý obsah. To Assetto Corsa jde svoji poněkud odlišnou cestou. To vychází hlavně z faktu, že se jedná o ryzí simulátor. Takže se na oko nesnaží ohromit různými kategoriemi vozů, ale zato do detailu propracovanými detaily jako je fungování aerodynamiky, odpružení nebo komplexní simulace chování a opotřebení pneumatik. Hra byla před příchodem na konzole nějakou dobu k dispozici v rámci předběžného přístupu na PC, kdy se toho plno odladilo, přesto z počátku i na PS4 trpěla určitými problémy. Právě díky recenzování titulu až nyní s odstupem času můžu říct dobrou zprávu, že vývojáři neusnuli na vavřínech a stále na vývoji a ladění pokračují a pracují.

Assetto Corsa - Launch Trailer | PS4

Assetto Corsa Competizione disponuje oficiální motoristickou licencí na GT World Challenge Europe a z toho také vyplývá, že se vše točí právě okolo této GT kategorie automobilových závodů. Nese to s sebou výhody i nevýhody. Musím se přiznat, že na mě jinak obvykle stěžejní prvek v podobě kariéry zde působí trošku chudě a řekl bych na dnešní poměry nekomplexně. Budiž ke cti autorům, že ani nováček nebude ztracený a hra vás postupně skrz výzvy posunuje stále dál a dál. Nicméně po určité době na mě dolehl pocit, jako kdybych si dokola pouštěl Quick Play na různých tratích. Každý si může dle libosti nastavit míru všech možných asistentů, stejně tak umělé inteligence a pak už se „jen“ jezdí dokola a dokola. To, že jste v simulátoru, je podřízeno všemu, a tak se vždy začíná tréninkem, kvalifikací, načež následuje samotný závod. Krásně na sobě budete sledovat progres a vylepšování dovedností i dosahování lepších výsledků. Nemůžu si však jedním dechem odpustit poznámku, že bych čekal trošku větší rozmanitost v náplni. Brzy jsem zjistil, že s prvky okolo si tady nikdo nelámal hlavu a v praxi mi to chybělo. Jak rád bych spravoval svůj tým nebo zkrátka více nasával komplexnější vzestup jednoho GTčkového jezdce.

Zdroj: 505 Games

Určité zklamání z poněkud strohého a možná až moc přímočarého režimu kariéry kompenzují jiné aspekty této hry. Například věřím, že velká část hráčů vezme singleplayer jen jako trénink pro následné online úspěchy. Rozhodně nadprůměrně hodnotím právě zpracování všech aspektů simulace. Jak jsem již zmínil, přestože pochopitelně můžete hrát i s Dual Shock ovladačem, není to vůbec ono. Zkrátka u hard core virtuální závodníků, na které Assetto Corsa míří, se ani nepředpokládá, že by ji hráli bez volantu v ruce.

Zdroj: 505 Games

Po vizuální stránce nečekejte žádné grafické orgie. Opět lehce platí, že jste občas na nějakých místech mile překvapeni detailností zpracování, ale v celkovém pohledu vypadá Assetto Corsa Competizione jen lehce nadprůměrně. Speciální efekty nejsou špatné, ale stále na mě hra působí, že se vývojáři piplali s mnohdy titěrnými a skoro až zbytečnými detaily namísto celkového pohledu a obrazu. Kromě grafiky a vizuální stránky to ostatně platí i o většině aspektů, jak jsem je rozebíral výše.

Zdroj: 505 Games

Dnes recenzovaný titul se opravdu v mnohém vymyká jiným závodním hrám. V žádném jiné hře na PS4 neplatí tolik, že volant je prakticky nezbytná věc, abyste si ho užili. Zaměření se na poněkud úzkou oblast jedné GT soutěže může být pro někoho limitují a rychle vás omrzí, ale musíte brát v úvahu, že vlastně celá kampaň a singleplayer je spíše takovým tréninkovým pro stěžejní online závodění. A také vás musí ve své podstatě bavit a naplňovat představa, že jezdíte pořád to samé dokola a užíváte si to, jak se všechno učíte a zdokonalujete se.

Hodnocení redakce

Plusy a mínusy

  • Realistické zpracování simulace
  • V mnoha aspektech smysl pro detail
  • Ani začátečníci nebudou v úvodu ztraceni
  • Nezáživná kariéra
  • Jen průměrná grafika
7/ 10

Závěr

Z Assetto Corsa Competizione mám trošku rozporuplné pocity. Hra to určitě není pro každého, mnohé jiné tituly nabízí ze závodního hlediska poněkud větší rozmanitost i komplexnost obsahu. Nicméně platí, že se jedná o top závodní simulátor z hlediska realistického jízdního modelu, který však není tak herně doladěný ve všech směrech.

Komentáře (0)

Pro komentování musíte být přihlášeni.
Přihlaste se
Komentovat, lajkovat příspěvky a další mohou pouze přihlášení uživatelé.
Pro běžné fungování našeho webu a analýzu Vaší návštěvnosti potřebujeme využívat několik externích služeb (především Google Analytics) a od Vás potřebujeme potvrdit, zda souhlasíte s jejich využitím. Váš případný souhlas můžete kdykoliv odvolat.